Zapraszamy do udziału w cyklicznym konkursie matematycznym, który wyłowi spośród uczestników mistrza matematyki.
Konkurs składa się z czterech etapów. Trzy pierwsze to zestawy zadań do samodzielnego rozwiązania w domu, publikowane na stronie szkoły. Etap czwarty, podsumowujący– uczestnicy będą musieli rozwiązać trzy wybrane zadania z dotychczasowych etapów.
Łączna punktacja wyłowi zwycięzcę na każdym poziomie.
Uczniowie wykonują zadania w domu, a rozwiązania przekazują nauczycielowi matematyki w wyznaczonym terminie.
Wyniki z poszczególnych etapów publikowane będą na stronie szkoły. Wraz z wynikami publikowane będą zadania kolejnego etapu.
Etap I – rozwiązania do końca listopada
Etap II – rozwiązania do końca stycznia
Etap III – rozwiązania do końca marca
Etap IV - spotkanie w maju (dokładna data opublikowana wraz z wynikami etapu III).
Życzymy powodzenia, wytrwałości i zaangażowania.
Barbara Głaczyńska
Dorota Rasielewska
Karolina Krzemińska
ETAP I
Klasa IV
Zadanie 1
Rodzina Łukaszewskich składa się z czterech osób. Kasia ma 5 lat, a jej starsza siostra Dominika jest trzy razy starsza. Kiedy urodziła się Dominika, mama miała 24 lata. Tata jest o 3 lata starszy od mamy. Ile lat mają razem wszyscy Łukaszewscy?
Zadanie 2
Dokładnie o północy wyglądam przez okno, deszcz leje, wiatr wieje, drzewa, domy mokną. Czy wypada słonka się spodziewać za godzinek kilka, bo chcę spotkać Kapturka i odnaleźć wilka? Siedemdziesiąt godzin i spotkanie było. Zgadnijcie czy wtedy słoneczko świeciło! Która to godzina była?
Zadanie 3
W sklepie z artykułami sprzętu radiowo-telewizyjnego , w zaczarowaną noc telewizory i radia zaczęły mówić ludzkim głosem. Myślący telewizor zadał matematyczną zagadkę innym sprzętom w tym sklepie. „Zgadnijcie, ile ja kosztuję. Ilość setek mojej ceny jest dwukrotnością cyfry jedności, a cyfra jedności jest trzykrotnością mojej cyfry dziesiątek. Moja liczba dziesiątek jest równa ? Kto z was zna odpowiedź na moje pytanie?”. Jaka jest cena tego telewizora?
Klasa V
Zadanie 1.
Ania wycinała trójkąty i czworokąty. Wszystkie wielokąty miały w sumie 50 boków. Ania wycięła 15 wielokątów. Ile było trójkątów, a ile czworokątów?
Zadanie 2.
Babcia kupiła swoim wnukom cukierki. Dała każdemu z nich po 4 i zostały jej 2 cukierki. Gdyby chciała dać każdemu po 5, to zabrakłoby jej 2 cukierków. Ilu wnuków miała babcia?
Zadanie 3.
Między cyfry wstaw znaki działań i nawiasy tak, aby spełnione były równości:
- 1 2 3 4 = 2
- 1 2 3 4 5 = 2
- 1 2 3 4 5 6 = 2
- 1 2 3 4 5 6 7 = 2
- 1 2 3 4 5 6 7 8 = 2
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 = 2
-
Klasa VI
Zadanie 1
Podaj 2003 cyfrę po przecinku z rozwinięcia dziesiętnego ułamka 4/7.
Zadanie 2
Liczba monet w kolekcji jest większa od 300, a mniejsza od 350, przy dzieleniu przez 15 daje resztę 9, a przy dzieleniu przez 8 – resztę 4. Ile monet jest w kolekcji?
Zadanie 3
Średnia arytmetyczna trzech liczb jest równa 121/3 .Jedna z tych liczb jest równa 161/(5 ) i jest o 13/4 większa od drugiej. Oblicz trzecią liczbę.
Klasa VII
zadanie 1.
Dane są trzy figury: koło, trójkąt i kwadrat, różnej wielkości i w różnych kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Koło nie jest małe ani czerwone, trójkąt nie jest średni ani zielony, a kwadrat nie jest duży ani niebieski. Określ wielkość i kolor każdej figury, jeśli wiadomo, że mała figura jest niebieska
zadanie 2.
Figura przedstawiona na rysunku zbudowana jest z siedmiu sześciokątów foremnych o boku długości 1. Oblicz obwód tej figury. Jaki obwód będzie miała figura zbudowana w podobny sposób z n sześciokątów foremnych o boku długości 1?
zadanie 3.
Lek X jest odradzany kierowcom. Aby osoba biorąca ten lek nie odczuwała skutków jego działania, stężenie leku musi spaść do poziomu 1/50 dawki. Od chwili zażycia stężenie spada co dwie godziny o połowę. O której godzinie może zasiąść za kierownicą osoba, która zażyła ten lek o godzinie 8.00?