Obchody Dnia Misia w oddziałach przedszkolnych🐻🐨🐻❄🐼
Przedszkole tonęło w pluszakach ☺🙂
Obchody Dnia Misia w oddziałach przedszkolnych🐻🐨🐻❄🐼
Przedszkole tonęło w pluszakach ☺🙂
W dniu 15.11.2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji ogłoszone zostały różnorodne konkursy sprawdzające, jak nasi uczniowie radzą sobie z mnożeniem. Dla każdego było coś ciekawego. Tradycyjnie utalentowani amatorzy prac plastycznych spróbowali swoich sił w konkursie „Tabliczka Mnożenia Na Wesoło”, a zwolennicy poezji uczestniczyli w konkursie „Tabliczka Mnożenia Wierszem”. Zarówno wierszyki jak i rysunki wywoływały uśmiech na twarzach i przyczyniły się do zapamiętania trudniejszych przykładów z tabliczki mnożenia. Na zawodników lubiących łączyć aktywność fizyczną z nauką czekała ciekawa konkurencja „Tabliczka mnożenia ze skakanką”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zwolennicy zagadek, łamigłówek i rebusów mogli się wykazać w „Potyczkach iloczynowych”. Bardzo ważnym punktem programu w tym dniu był egzamin na Eksperta Tabliczki Mnożenia, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas IV-VIII. Dodatkowo Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadził konkurs „Przemnóż Dwójkę wzdłuż i wszerz” wymagający nie tylko umiejętności sprawnego liczenia, ale też bardzo szczegółowej wiedzy o szkole.
Pomysłodawcą i organizatorem głównym tej pożytecznej inicjatywy jest wydawca serii unikalnych gier edukacyjnych pomagających dzieciom w nauce matematyki - „Karty Grabowskiego”. Koordynatorkami lokalnymi akcji były nauczycielki matematyki: Ewa Sajkowska, Karolina Krzemińska i Ewa Markiewicz.
(red. E. Sajkowska)
Dnia 21 listopada przedszkolaki z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Tego dnia dzieci wykonały plakaty i uczestniczyły w zabawach związanych z tym świętem. Każda z grup odwiedziła główne instytucje i urzędy znajdujące się w naszym mieście i z okazji „Dnia Życzliwości " wręczyła kartki z „uśmiechem", a także życzyła wszystkim miłego dnia oraz uśmiechu przez 365 dni w roku. Poprzez celebrowanie tego święta chcemy podkreślić, jak ważna dla każdego jest potrzeba szacunku, życzliwości, serdeczności, mówienia miłych słów i niesienia pomocy każdego dnia.
(red. E. Grzybowska)
W piątek, 15 listopada br., odbyła się w naszej szkole IV edycja konkursu „Nasze drogi do niepodległości”. Wzięło w niej udział 21 uczniów, którzy musieli samodzielnie przygotować się do recytacji wybranego utworu nawiązującego w swojej treści do tematyki związanej z Polską. Można było usłyszeć m.in. takie wiersze, jak: „Gawęda o ziemi ojczystej” W. Szymborskiej , „Polska” A. Słonimskiego, „Twój dom” W. Chotomskiej, „Ojczyzna” K.I. Gałczyńskiego , „Pieśń o domu”, „Tam w moim kraju” M. Konopnickiej, „Elegia o chłopcu polskim” K. . Baczyńskiego, „11 Listopada” L. Wiszniewskiego, „Orlątko” A. Oppmana.
Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki języka polskiego, panią Magdalenę Lewandowską oraz panią Elżbietę Cieślak-Wartecką. Uczniowie jako nagrodę otrzymali celujące oceny cząstkowe z języka polskiego, punkty z zachowania oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyła Dyrektor szkoły, pani Ilona Czarnecka. Laureaci to:
1. miejsce ex aequo – Zoja Błaszkowska z klasy 4a oraz Lena Wollenberg z klasy 7c
2 miejsce ex aequo – Jan Krajewski z klasy 5a oraz Mikołaj Sołtysiak z klasy 4a
3. miejsce ex aequo – Wiktor Głogowski z klasy 4c oraz Karolina Drapiewska z klasy 8a
oraz wyróżnienia: Alicja Chojnacka z klasy 5a, Zofia Gębka z klasy 4a,
Nikodem Hyjek z klasy 4a, Klara Kot z klasy 4a
Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy i zapraszamy za rok.
Obchody Święta Niepodległości są coroczną tradycją naszej szkoły. W piątek, 8 listopada, odbył się uroczysty apel dla uczniów klas IV – VIII, w trakcie którego uczniowie - dla upamiętnienia powrotu Polski na mapy świata - zaprezentowali program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem p. Anny Piórkowskiej i p. Ireneusza Topolewskiego. Słowa poetów i piosenek patriotycznych przeplatały się z wypowiedziami marszałka Józefa Piłsudskiego, które uświadomiły słuchaczom konieczność troski o dobro naszego kraju i polskiego narodu oraz rolę historii w budowaniu narodowej tożsamości.
Kampania Dzieciństwo bez Przemocy ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które trwać będą od 8 października do 19 listopada 2024 roku.
Kampania koncentruje się na:
promocji systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka.
Inauguracja kampanii odbyła się 8 października br. w Sejmie RP. Szczególnym, symbolicznym momentem akcji będzie jej finał 19 listopada br. w Międzynarodowym Dniu Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Tego dnia budynki i inne obiekty w całej Polsce będą podświetlane na czerwono.
Kampania pomyślana jest jako coroczne wydarzenie mobilizujące całe społeczeństwo do zapobiegania krzywdzeniu dzieci. Instytucje, organizacje i firmy w całej Polsce podejmują w czasie trwania kampanii różne inicjatywy edukacyjne dotyczące ochrony dzieci przed krzywdzeniem.
Nasza szkoła również dołączyła do Kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”!
Razem tworzymy świat, w którym nie ma przyzwolenia na przemoc wobec dzieci. Naszym celem jest zapewnienie każdemu dziecku bezpiecznego dzieciństwa, które da mu moc na całe życie.
W ramach kampanii będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne z dziećmi, konkurs plastyczny pt. „Siła życzliwości”, podnosić kompetencje wychowawcze, świadomość rodziców, pracowników szkoły.
Najefektywniejsza nauka? Poprzez działania praktyczne i współpracę zespołową z wykorzystaniem elementów zabawy i tajemniczości! Przekonali się o tym uczniowie klas szóstych: a, b, c podczas czasu spędzonego w gdyńskim Centrum Nauki Experyment. Oprócz samodzielnego eksplorowania obiektów wystawowych, co dostarczało sporo emocji, w kilkuosobowych zespołach uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na bazie escape roomu. Rozwiązując kolejne łamigłówki, szyfry, kody zupełnie mimochodem poznali sylwetki największych wynalazców oraz ich dokonania 😊Uczenie się może być jednocześnie wspaniałą zabawą!
(red. Anna Piórkowska)
Kolejne zajęcia odbyły się pod znakiem sosu bolońskiego, troszkę własnego pomysłu. Elementem, którego nikt się nie spodziewał był…groszek zielony.
Wszystkie małe kuchareczki samodzielnie zmierzyły się z obieraniem cebuli i czosnku, blendowaniem pomidorów, smażeniem mięska i gotowaniem makaronu (było wyżeranie i chrupanie suchego…wszystkie zęby zostały na swoich miejscach).
Degustacja przebiegła w miłej atmosferze; puste talerze i brudne buźki świadczyły o dużym apetycie i pysznym spaghetti.
PRZEPIS NA SPAGHETTI (na około 10 porcji)
SKŁADNIKI:
1 kg mięsa mielonego
3 puszki pomidorów
2 cebule
6 ząbków czosnku
oliwa z oliwek
zioła prowansalskie, pieprz, sól, cukier
2 opakowania makaronu spaghetti
1 lub 2 puszki zielonego groszku
PRZYGOTOWANIE:
Do garnka wrzucamy pomidory, obraną cebulkę i ząbki czosnku, dodajemy zioła prowansalskie, sól, pieprz, łyżkę cukru oraz pół szklanki oliwy. Wszystko blendujemy na jednolity sos. Gotujemy około 30 minut bez przykrycia, aby odparować nadmiar wody. W tym czasie na rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy wykładamy mięso mielone, które przesmażamy według własnego uznania. Usmażone mięso wrzucamy do sosu i podgotowujemy jeszcze około 15 minut. Pod koniec gotowania wrzucamy odsączony groszek i doprawiamy do smaku według uznania. Makaron spaghetti gotujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy i łączymy z sosem dobrze mieszając.
SMACZNEGO!!!
Wpłata za obiady
za miesiąc listopad 2024 r.
W miesiącu listopadzie mamy:
19 dni żywieniowych dla dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz
uczniów z klas I-VIII
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH- 1 i 11 listopada 2024 r.
Koszt całej porcji- 209 zł - nauczyciele i uczniowie klas IV-VIII
( ul. Wolności 11,19 dni x11 zł)
Koszt małej porcji dla dzieci z oddziałów przedszkolnych 152 zł oraz uczniów klas I-III (19 dni x8 zł)
Wpłaty należy dokonać do 05.11. 2024r.
na poniżej podany numer konta:
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wąbrzeźnie
05 9484 1033 2319 1806 1149 0003
z dopiskiem: OPŁATA ZA WYŻYWIENIE, MIESIĄC,
NAZWISKO I IMIĘ DZIECKA, KLASA
W przypadku dokonania jednego przelewu za dwoje lub więcej dzieci proszę w tytule przelewu o rozpisanie jaka kwota dotyczy każdego dziecka - jest to niezbędne do prawidłowej ewidencji księgowej.
maciaszek@sp2.wabrzezno.com
Dnia 23 października uczniowie klas I - III uczestniczyli w szkolnym turnieju wiedzowo - sportowym o św. Janie Pawle II. Wszyscy byli doskonale przygotowani, bezbłędnie odpowiadali na pytania. Konkurencję sportowe wywołały dużo pozytywnej energii. Panowała wspaniałą, radosna atmosfera. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy, a każdy uczestnik pamiątkowy ,,szkolny ołówek''.
Z grupą Ślimaczków 🍂 przeprowadziliśmy fascynujące eksperymenty, w których stworzyliśmy chmurkę z kolorowym deszczem, wulkan z lawą oraz lampę - lawę w pięknych, jesiennych barwach, przypominających fruwające liście. Dzięki tym aktywnościom dzieci rozwijały swoje umiejętności motoryczne, a także uczyły się o zjawiskach przyrodniczych. 🌧🌋 To była wspaniała okazja do zabawy i nauki jednocześnie! 💛
(red. Daria Kwiatkowska )
Powered by aSc EduPage