21 listopada przedszkolaki świętowały Dzień Życzliwości.
Dzień życzliwości u przedszkolaków
- 1
Wycieczka do firmy Reflex-Polska
18.11 kl. II c wraz z wychowawcą i nauczycielką języka angielskiego, p. Iwoną Witkowską, odwiedzili firmę Reflex – POLSKA Sp. Zoo. Już na portierni powitał nas pan Bartek Zakrzewski , który zaprowadził nas do sali konferencyjnej , gdzie zostaliśmy poczęstowani gorącą czekoladą , napojami no i słodkościami. Opowiedział nam o tym, kiedy powstała firma i czym się zajmuje. Potem zostaliśmy podzieleni na dwie grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie hali obsługiwanej nie tylko przez ludzi , ale i specjalnie zaprogramowane roboty. Było to strasznie ciekawe! Chcielibyśmy podziękować panu Bartkowi za to, że mogliśmy zwiedzać tak ciekawe miejsce i poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat programowania.
Sylwia Szczepaniak)
3
Pierwsza pomoc w oddziałach przedszkolnych
W naszej szkole w oddziałach przedszkolnych 0 a i 0 b, jak również w klasach 1 - 3 odbyło się szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadzili je strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie: mł. kpt. Robert Stasiak i mł. kpt. Dawid Krajnik. Dzieci wykazały duże zainteresowanie tymi zajęciami. Mamy nadzieję, że zapamiętają podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy i będą miały odwagę wykorzystać nabyte umiejętności w ratowaniu innych.
- M. Piszczatowska)
Podziękowania od Fundacji Przy - Stań
W tym tygodniu do naszej szkoły dotarło podziękowanie od Fundacji Przy – Stań, dla której we wrześniu zbieraliśmy przybory szkolne oraz książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych Polaków mieszkających na Litwie. W treści podziękowania organizatorzy zbiórki napisali: Dziękujemy, że wraz z nami poszerzacie Państwo przestrzeń dobra w tym świecie i tym samym dajecie wiarę w drugiego człowieka, „rozświetlacie” drogę polskich dzieci na Litwie oraz przyczyniacie się do dalszego kultywowania polskości.
Na stronie facebook fundacji możemy przeczytać: 12 listopada 2019 r. podsumowaliśmy Akcję "Polska w plecaku". Dzięki Waszemu wsparciu udało nam się przejechać ponad 1200 km, aby spotkać się osobiście z polskimi rodzinami oraz dyrektorami szkół czy też włodarzami gminy Rudamina, posłuchać o ich trudach, ale też tęsknocie i kultywowaniu polskich wartości. Przekazaliśmy łącznie przeszło 4 tony książek, zeszytów, plecaków, pisaków, kredek, klei, nożyczek, itp. artykułów szkolnych . Marzy sie polskim nauczycielom na Litwie, aby nawiązywać współpracę z naszymi szkołami oraz wymieniać doświadczeniami, jak również przyjechać do Polski, np. na wakacje. Co Wy na to? Damy radę? Z LUDŹMI GŁĘBOKIEJ WIARY WSZYSTKO JEST MOŻLIWE. DZIĘKUJEMY ZA WAS.
Na zdjęciach pobranych ze strony facebook Fundacji możecie zobaczyć jak wyglądała wyprawa na Litwę.
Koordynatorka akcji – A. Zaniewska
3
Świętujemy 11 listopada
Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w pierwszej kolejności uczcili uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej nr 2 im Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. Akademia dla klas I - III odbyła się w dniu 8 listopada br. Dziękujemy Wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie i tak licznie przybyli na naszą uroczystość. Cieszymy się, że na widowni zasiedli dziadkowie, rodzice oraz dzieci. Wszyscy wspólnie obejrzeli montaż słowno -muzyczny przygotowany przez uczniów klasy 2 d dla uczczenia tego tak ważnego dla Polski święta. Uczniowie doskonale przekazali ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli wciąż podejmował próby walki za Ojczyznę.
Natomiast uroczysty apel z okazji rocznicy Święta Niepodległości dla klas IV - VIII rozpoczął się koncertem wąbrzeskiej orkiestry dętej. Po wiązance pieśni patriotycznych uczniowie wysłuchali programu artystycznego przygotowanego pod kierunkiem pani Anny Piórkowskiej i pana Ireneusza Topolewskiego, przywołującego na pamięć jedne z trudniejszych lat w historii Polski. Obrazy: utraty niepodległości, czasów zaborów i walk o zachowanie narodowej tożsamości oraz prób odzyskania wolnego kraju poprzez powstania narodowe, wreszcie I wojny światowej i spełnienia marzeń Polaków o wolnej ojczyźnie przeplatały się z pełnymi nadziei i ognia słowami żołnierskich piosenek. Publiczność spontanicznym śpiewem okazywała zaangażowanie i patriotyczną postawę.
O godzinie 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły, zgromadzeni na boisku Dwójki, przy wtórze orkiestry dętej, wspólnie odśpiewali 4 zwrotki hymnu Polski, włączając się tym samym w akcję MEN #Szkoła Do Hymnu.
(red. Maria Piszczatowska, Anna Piórkowska)
11
Ogólnopolska akcja edukacyjna "Dzieci uczą rodziców"
Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza wszystkie przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych do udziału w objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej ogólnopolskiej, trwającej do końca roku szkolnego 2019/2020 akcji edukacyjnej pn. "Dzieci uczą rodziców". Celem akcji wsparcie procesu edukacji najmłodszych, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy będące przedmiotem lekcji przeprowadzonych podczas akcji "Dzieci uczą rodziców".
W ramach akcji wszystkie zgłoszone placówki każdego miesiąca będą otrzymywać drogą elektroniczną materiały do przeprowadzenia lekcji na tematy związane z bezpieczeństwem (w szkole/przedszkolu, na drodze, podczas zimowego i letniego wypoczynku, w internecie), ekologią, historią, sportem i promocją zdrowego trybu życia czy astronomią. Każda lekcja będzie się składać z dwóch części: w pierwszej nauczyciele wykorzystując otrzymane materiały i wiedzę własną wprowadzą dzieci w tematykę zajęć. Zaś w drugiej dzieci będą miały do wykonania zadanie przygotowane przez organizatora. Czasami będzie to pokolorowanie obrazka, prosta łamigłówka czy rebus. Następnie dzieci zabiorą obrazek do domu i pokazując rodzicom, zachęcą ich do rozmowy na temat poruszony podczas lekcji w ramach akcji "Dzieci uczą rodziców".
Udział w akcji jest darmowy. W trakcie trwania całej akcji przewidziano konkursy z nagrodami dla dzieci i uczestniczących placówek. Zapraszamy do udziału!
Regulamin akcji dostępny na platformie zgłoszeniowej: www.edu.crl.org.pl
#DzieciUcząRodziców
Wąbrzeska droga ku wolności
Włączając się w ogólnopolskie obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 uczciła pamięć bohatera narodowego, bojownika o wolność Polski pana Witolda Maciejewskiego – powstańca wielkopolskiego, żołnierza AK, wąbrzeźnianina. Podczas spotkania historycznego dla uczniów klas VII, oprócz postaci pana Maciejewskiego, historyk i regionalista Paweł Becker przybliżył uczniom historię odzyskiwania niepodległości przez Polskę od roku 1918, i co chyba ciekawsze ze względu na zainteresowanie historią regionu - przez Wąbrzeźno i okolice. Barwna i pełna ciekawostek opowieść pana Beckera pozwoliła uczniom przenieść się do roku 1920 i poczuć atmosferę powrotu polskości do naszego miasta.
Gościem honorowym spotkania była pani Maria Rudnicka, córka pana Witolda Maciejewskiego, która opowiedziała uczniom o swoim ojcu i zaprezentowała pamiątki z nim związane – odznaczenia wojskowe, zdjęcia oraz opracowania historyczne poświęcone panu Maciejewskiemu. Dyrekcja, uczniowie oraz bibliotekarze Dwójki serdecznie dziękują pani Marii za podzielenie się z nami historią o naszym wąbrzeskim bohaterze.
1
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Dzisiaj najmłodsze grupy z naszej szkoły przebrane za postacie z bajek i baśni przeniosły się w zaczarowany świat bajek. Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzisiejszy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości.
1
#SzkołaPamięta
W ramach akcji MEN w naszej szkole w ramach godzin z wychowawcą i lekcji historii - odbyły się zajęcia przybliżające uczniom okoliczności życia Polaków pod zaborami. Na tym tle uczniowie poznali sylwetki bohaterów ówczesnych lat - ludzi, którzy mimo działań germanizacyjnych dbali o zachowanie ducha polskiego w kolejnych pokoleniach, podejmowali działania niepodległościowe, ryzykując i poświęcając własne życie w imię wolności Ojczyzny.
Uczniowie obejrzeli film edukacyjny o działaniach germanizacyjnych w szkołach oraz prezentację o lokalnym patriocie - panu Witoldzie Maciejewskim, który walczył w powstaniu wielkopolskim, a w czasie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej i działał w konspiracji, w szeregach AK.
Obejrzany materiał posłużył jako baza do dyskusji nt. postaw patriotycznych dawniej a dziś. Ostatnim etapem zajęć była praca w grupach - uczniowie układali krzyżówki z hasłem PATRIOTYZM, sięgając do pojęć związanych z historią lub współczesnością naszego kraju.
Cenna była reakcja uczestników zajęć - z zainteresowaniem oglądali materiały filmowe, chętnie zabierali głos w dyskusji, zadawali dodatkowe pytania, z zaangażowaniem pracowali w zespołach. Ocenili lekcję jako bardzo ciekawą.
(red. Anna Piórkowska)
2
Pamięć i zaduma
Uczniowie naszej szkoły odwiedzają wąbrzeskie cmentarze.
S.O.S dla zwierząt
Jak kwiat bez zapachu, jak owoc bez smaku-tym byłby świat bez dzieci i zwierząt. To one powodują, że świat jest mniej okrutny a bardziej kolorowy-porostu piękny, bo piękne są dobroć i niewinność jednych i drugich. Dla nas wspaniale jest móc widzieć jak jedne wspierają drugie-zdając sobie sprawę z tego czym jest samotność, bezdomność, głód i cierpienie.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 - znając problemy świata zwierząt już poraz kolejny przygotowały zapasy dla naszych podopiecznych. Kilogramy nas przytłaczają 😊 ilość raduje i daje wiarę w człowieka.😍😍. Nasze bezdomniaki z S.O.S Dla Zwierząt Wąbrzeźno, będą mieć regularnie zapełniane brzuszki.
Bardzo ale to bardzo dziękujemy dzieciom z SP2 , serdecznie dziękujemy oczywiście rodzicom dzieci. Podziękowania składany również pani dyrektor SP2- Ilonie Czarneckiej ,paniom wychowawczyniom i wieloletniej koordynatorce akcji na terenie szkoły-pani Beacie Wiśniewskiej.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej "Rozśpiewane dzieciaki"
Już po raz dwunasty zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewane dzieciaki” – teksty Jacka Cygana i nie tylko… 🎹🎤.
Impreza odbędzie się 1 grudnia, o godz. 10.00 w Wąbrzeskim Domu Kultury😊.
Celem organizowanego konkursu jest stworzenie dzieciom uzdolnionym muzycznie okazjido zaprezentowania swoich umiejętności przed profesjonalnym jury oraz publicznością.
Uczestnicy oceniani będą w następujących kategoriach tj. wokaliści 7-10 lat, 11-14 lat, 15-18 lat oraz zespoły i duety – kategoria open☀🎼.
Prezentacja obejmuje dwa utwory, w tym jeden obowiązkowo z repertuaru Jacka Cygana🎼.
Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody dzięki dofinansowaniu zadania przez Partnera imprezy, którym jestFundusz Popierania Twórczości przyStowarzyszeniu Autorów ZAiKS🏆🥇.Na zgłoszenia czekamy do 20 listopada (decyduje data wpływu do WDK).
Zakupy na targowisku miejskim
W piątek "Świetliki" odwiedziły targowisko miejskie. Przedszkolaki kupiły warzywa i owoce na drugie śniadanie. Choć na początku myśl o warzywnych przekąskach nie u wszystkich wzbudziła entuzjazm, warzywa i owoce znikały z talerzy w bardzo szybkim tempie.
(red. Małgorzata Malinowska)
1
Dzień marchewki
W tym tygodniu wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Marchewki. Była to wspaniała okazja by zaprzyjaźnić się z tym zdrowym i smacznym warzywem. Starsze przedszkolaki samodzielnie robiły soki z marchewek, a młodsze piły ze smakiem świeże soki przygotowane przez panie. Dzieci wykonały marchewki, każda grupa po swojemu, były marchewki z plasteliny, z krepy, z papieru. Każda wyjątkowa!
5
Wycieczka do Komendy Powiatowej Policji
Dnia 27 września i 17 października najmłodsze przedszkolaki z grupy „Żabki” i „Motylki” udały się z do Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z pracą policjanta, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.
St. post. Natalia Pacana i mł. .asp. Krzysztof Świerczyński opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, pokazali większość pomieszczeń w których pracują policjanci m.in.: pokój zgłoszeń, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, siłownię dzięki której funkcjonariusze jednostki mają możliwość podnoszenia kondycji fizycznej. Dzieci utrwaliły również zasady bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Najciekawszą atrakcją była możliwość obejrzenia samochodów policyjnych i siedzenia w nich.
W podziękowaniu za ciekawe zajęcia dzieci wręczyły podziękowanie i album z kolorowankami na temat pracy policjanta. Po wizycie wielu z maluszków zadeklarowało, że w przyszłości z pewnością wstąpią w szeregi policyjne.
(red. Anna Fabrykiewicz)
1
NIEZWYKŁE PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA
15 października br. na lodowisku TOR –TOR-u uczniowie klas V d i VI d obejrzeli rewię na lodzie. Było to widowisko teatralne „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”, które powstało na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Odtwórcy ról to zawodowi łyżwiarze z całej Polski, dlatego podziwialiśmy ich niesamowite umiejętności. Dzięki pięknym strojom i muzyce mogliśmy przenieść się w baśniowy świat Sindbada, który przeżył wiele niesamowitych przygód. Uwagę przykuwała bogata scenografia, a światła potęgowały emocje. Efekty pirotechniczne i właściwa oprawa muzyczna sprawiły, że widowisko na długo utkwi wszystkim w pamięci. Każda chwila spektaklu była wypełniona wydarzeniami, które uczniowie śledzili z uwagą.
Elżbieta Cieślak-Wartecka1
Koło chemiczne
Tym razem o gęstości...
Kolejnym krokiem działań uczestników koła chemicznego "Młodzi odkrywcy na tropie nauki" było wykonanie "tęczy w probówce", co pozwoliło uczniom dokonać obserwacji i wyciągnąć wnioski na temat różnej gęstości otaczających nas substancji. Dodatkową atrakcją było także wykonanie przez uczniów "lampy lawy". Samodzielne eksperymentowanie dostarcza im mnóstwo frajdy i satysfakcji!
2
Koło matematyczne "konstrukcje"
7.10 0dbyło się pierwsze spotkanie koła matematycznego ,, konstrukcje’’ , podczas których uczniowie realizują swoje zamierzenia przy pomocy drewnianych klocków modularnych , uczą się planowania, doskonalą pamięć, a przede wszystkim rozwijają wyobraźnię przestrzenną i doskonalą umiejętność pracy w grupach. Zajęcia te cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów jak i ich rodziców.
Opracowała Sylwia Szczepaniak
Koło kulinarne
W piątek 4.10 odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie koła kulinarnego. Uczestniczyli w nim uczniowie z II c. Dzieci wraz z nauczycielem wykonywały naleśniki z twarogiem i dżemem. Wszystkim bardzo smakowały. Dzieci nie mogą się już doczekać kolejnych zajęć.
Opracowała Sylwia Szczepaniak
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie