• Baśniowy konkurs
          • Baśniowy konkurs

          • 19 maja nasi czwartoklasiści mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy na temat świata baśni. W szkolnym konkursie, zorganizowanym przez p. Annę Piórkowską, rywalizowało siedem dwuosobowych drużyn. Zawodnicy z zaangażowaniem wykonywali różnorodne zadania, wykazując się imponującą znajomością treści i motywów najpopularniejszych baśni autorstwa: Hansa Christiana Andersena, Braci Grimm, Charlesa Perraulta oraz Aleksandra Puszkina.

            Wyniki tych zmagań były następujące:

            I miejsce: Kinga Terlińska i Tymon Paszek z klasy IV a

            II miejsce: Aleksander Piotrowski i Borys Pruszynowski z klasy IV a

            III miejsce: Zofia Zabuska i Grzegorz Kruk z klasy IV b.

            Gratulujemy!

            Laureaci otrzymali z rąk Pani Dyrektor Ilony Czarneckiej nagrody rzeczowe, ufundowane przez Radę Rodziców, oraz dyplomy.

            Serdeczne podziękowania dla jury: Pani Lidii Jabłońskiej i Pani Ilony Czarneckiej.

             

            (red. Anna Piórkowska)

             

        • Dzień Muzeów
          • Dzień Muzeów

          • 18 maja przypadał Dzień Muzeów. Z tej okazji w budynku szkolnym przy ul. Wolności 30 pojawiło się aż dziesięć małych muzeów, które przybliżały uczniom klas I-III idee muzealnictwa i kolekcjonerstwa. Nasi najmłodsi uczniowie mogli zobaczyć takie muzea jak: Muzeum przedmiotów użytku domowego, Muzeum kotów, Muzeum morza, Muzeum starych fotografii, Muzeum figurek, Muzeum rękodzieła artystycznego, Muzeum Irlandii, Muzeum sznurów modlitewnych, Muzeum Aniołów, Muzeum tarcz szkolnych. Wszystkie te muzea zostały stworzone przez nauczycieli z ich własnych zbiorów, co dowodzi też kolekcjonerskiej pasji wielu z nich. 
            Ponadto uczniowie mieli okazję rozwiązać specjalną krzyżówkę opartą o postaci wielkich muzealników: Izabeli Czartoryskiej, papieża Sykstusa IV, Wacława Mieczkowskiego, Karoliny Lanckorońskiej i Peggy Guggenheim. 

        • Konkurs plastyczny "Orzeł Biały"
          • Konkurs plastyczny "Orzeł Biały"

          • 15 maja podsumowany został szkolny konkurs plastyczny "Orzeł Biały". Jego laureatami zostali:

            Klasy I-III

            I miejsce - Amelia Majka, kl. II C

            II miejsce - Jan Zakręt, kl. II A

            III miejsce - Jakub Sęk, kl. I B

            Klasy IV-VIII

            I miejsce - Alicja Wzorek, kl. IV C

            II miejsce - Jakub Płachta, kl. IV A

            III miejsce - Nadia Urbaniak, kl. V D

            Wszystkim gratulujemy!

        • WĄBRZEŹNO MOJE MIASTO - KONKURS DLA DZIECI 6-LETNICH.
          • WĄBRZEŹNO MOJE MIASTO - KONKURS DLA DZIECI 6-LETNICH.

          • 23 maja dzieci z grup: Biedroneczki, Motylki i Świerszcze brały udział w konkursie wiedzy o Wąbrzeźnie. Dzieci znają nie tylko herb i flagę czy legendy, ale także zabytki i interesujące miejsca w naszym mieście. Przedszkolaki wykazały się świetną ich znajomością, a na zakończenie konkursu za swoją wiedzę otrzymały dyplomy i upominki, które wręczyła pani wicedyrektor Katarzyna Wąż.

            (E. Grzybowska)

             

        • „III Olimpiada Sportowa Przedszkolaków”
          • „III Olimpiada Sportowa Przedszkolaków”

          • „Zawsze wygrywa ten, kto dobrze bawi się, zasady fair play dobrze zna…” –takie słowa piosenki brzmiały podczas III Olimpiady Sportowej Przedszkolaków z naszej szkoły.

            Dnia 24 maja w hali sportowej odbyła się kolejna olimpiada, w której uczestniczyły przedszkolaki ze wszystkich grup. Zawodnicy startowali w pięciu konkurencjach zawierających ćwiczenia na równowagę, celność i szybkość. Dzieci powitała Pani dyrektor Ilona Czarnecka, która życzyła zawodnikom udanej zabawy, ponieważ w naszych zawodach nie chodziło o wyniki, ale ważniejsze było samo uczestnictwo. Dobra zabawa i świetny humor dopisywał wszystkim. Zawody budziły wśród dzieci wielkie emocje.

                        Na koniec Pani wicedyrektor Katarzyna Wąż wręczyła wszystkim grupom pamiątkowe dyplomy, puchary i sportowe niespodzianki.

                        Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w zorganizowanie i przeprowadzenie Olimpiady oraz dla uczestników za fantastyczną atmosferę w duchu sportowej rywalizacji. Wielkie brawa dla wszystkich, dzięki którym te zawody znakomicie się udały.

            Anna Fabrykiewicz

        • smacznego...
          • smacznego...

          • 19 maja klasa II B samodzielnie wykonała sobie zdrowe kanapki na śniadanie. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa podczas krojenia oraz poznały rodzaje pieczywa i proces jego powstawania.

            Było smacznie, pachnąco, zdrowo i kolorowo!!!

             

        • Maj
          • Maj

          • Maj - najpiękniejszy miesiąc wiosenny, jest też miesiącem szczególnym w historii Polski. Dzieci z klas 1-3 doskonale wiedzą, że w maju przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe 3 Maja upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

            Maj to miesiąc, w którym dużo czasu na zajęciach poświęcamy naszej Ojczyźnie. Rozmawiamy o ważnych wydarzeniach z naszej historii, sławnych Polakach, utrwalamy swoją wiedzę na temat symboli narodowych.

            (red. Małgorzata Malinowska)

        • CO NOWEGO U NASZYCH KUCHARZY?
          • CO NOWEGO U NASZYCH KUCHARZY?

          •  

            W drugim semestrze koło kulinarne, zarówno w grupie maluchów , jak i w klasach 5-8, nadal intensywnie pracuje. Młodzi kucharze robili m.in. placki z jabłkami, pierniki na kiermasz świąteczny, zapiekanki. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają dwie godziny lekcyjne.

            Umiejętności uczniów rosną z każdymi zajęciami. Robimy nie tylko potrawy tradycyjne, ale też z kuchni włoskiej (spaghetti bolognese), chińskiej (kurczak słodko-kwaśny) oraz słodkości (krem cytrynowy czy sernik gotowany). Wszystko sprawia nam dużą przyjemność i satysfakcję. Najlepiej nasze wysiłki obrazują zdjęcia. Oto kilkanaście z nich: 😊

        • Trójbój lekkoatletyczny dziewcząt i chłopców klas czwartych.
          • Trójbój lekkoatletyczny dziewcząt i chłopców klas czwartych.

          • Dnia 16 maja 2023r. odbył się 
            Dziewczęta z naszej szkoły w składzie: K. Witkowska, A. Sołowiej, M. Simson, L.  Kikulska, Z. Zabuska, H. Banasiak, W. Ogryzek zajęły 2 miejsce.
            Na szczególne słowa uznania należą się chłopcom w składzie: A. Libera, B. Pomastowski, Sz. Barański, A .Wojtas, B. Pruszynowski, F. Ogryzek, którzy wywalczyli sobie wyjazd na Finał Wojewódzki w Białych Błotach.
            Gratulacje dla wszystkich zawodników.

        • Powiatowe zawody czwórboju atletycznego
          • Powiatowe zawody czwórboju atletycznego

          • 10 maja zespoły dziewcząt i chłopców z naszej szkoły wystąpiły na zawodach powiatowych w czwórboju lekkoatletycznym. Nasza szkoła reprezentowana była przez: Zuzannę Ciupak, Lenę Drozdalską, Matyldę Rarus, Oliwię Lewandowską, Ksenię Liashenko, Julkę Gumuła, Szymona Witkowskiego, Filipa Osowskiego, Jakuba Osowskiego, Filipa Czerwińskiego, Wojtka Dziaduszewskiego i Jakuba Fudałę. Każdy z uczestników brał udział w Czterech konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg długi dla dziewcząt 600m a dla chłopców 1000m. Wynik uzyskany przez zawodników przeliczany był na punkty. W zawodach uczestniczyły 3 szkoły z powiatu wąbrzeskiego: SP 3, SP Ryńsk i oczywiście SP 2. Po pasjonujących występach i rekordowych wynikach finalnie okazało się, że Mistrzami Powiatu w czwórboju lekkoatletycznym w roku szkolnym 2022/2023 w kategorii chłopców została drużyny ze Szkoły Podstawowej nr2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie. Dziewczęta zajęły 2 miejsce.

                            Radość wielka, brawa, medale i puchary były. Zwycięski zespół reprezentować nas będą w finale wojewódzkim, który odbędzie się 26 maja 2023r. w Toruniu. Emocje wielkie przed nami.

             

             

        • Konkurs Pięknego Czytania
          • Konkurs Pięknego Czytania

          •  

            Czy w świecie, w którym coraz rzadziej czytamy na głos, bo robią to za nas audiobooki, piękne czytanie, dykcja, intonacja mogą być znane uczniom? Oczywiście, a najlepszym tego przykładem był poziom, jaki zaprezentowali uczestnicy tegorocznego Konkursu Pięknego Czytania. W tym roku motywem przewodnim były książki lokalne. Uczniowie klas I-VIII zdecydowali się czytać fragmenty książek Aleksandry Bacińskiej (wiersze z tomów
            "A mówiłeś", "Sukienki") Pawła Beckera ("Baśnie ludowe ziemi chełmińskiej", "Skarbiec legend wąbrzeskich", "Opowieści starych dzwonów", "Wąbrzeźno i Syke w legendzie"), Gustawy Jareckiej ("Szósty oddział jedzie w świat"), Henryka Klimka ("Czas utraconego dzieciństwa", "Czas zniewalanej młodości"), Tomasza Stochmala ("Mataszkowie na ziemi wąbrzeskiej") i Witalisa Szlachcikowskiego ("Legendy, podania wspomnienia i inne ciekawostki z okolic Wąbrzeźna"). W drugim etapie konkursu uczestnicy czytali fragmenty książki Lidii Jabłońskiej i Katarzyny Kornackiej "Minął wiek" o historii naszej szkoły. 

            16 maja swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie klas I-III, a 17 maja w szranki stanęli uczniowie klas IV-VIII. Ostatecznie wyniki zaprezentowały się następująco:

             

            KLASY I

            I miejsce - Antonina Witt-Szczepaniak

            II miejsce - Antoni Marchlewski 

            III miejsce - Gaja Grochowalska

             

            KLASY II

            I miejsce - Maria Zakierska

            II miejsce - Nikodem Hyjek

            III miejsce - Amelia Majka

             

            KLASY III

            I miejsce - Jan Krajewski

            II miejsce - Piotr Sumiński

            III miejsce - Nina Jabłońska

             

            KLASY IV

            I miejsce - Zofia Czarnecka

            II miejsce - Jakub Płachta

            III miejsce – Kornelia Puczkarska

             

            KLASY V

            I miejsce – Bartłomiej Kurkiewicz

            II miejsce – Matylda Rarus 

            III miejsce – Weronika Trybuś

             

            KLASY VI

            I miejsce – Julia Gumuła

            II miejsce – Maja Dziwulska

            III miejsce – Karolina Drapiewska

             

            KLASY VII

            I miejsce – Nina Faleńska

            II miejsce – Alicja Ratajczak

            III miejsce – Michalina Tire

             

            KLASY VIII

            I miejsce - Mikołaj Kowalski

            II miejsce - Vanessa Moskal

            III miejsce – Jędrzej Zalewski.

             

            Ponadto dyplom za udział otrzymali: Laura Matelowska, Jan Zakręt, Antonina Wróbel, Michał Reiwer, Alicja Gajewska, Amelia Dymitrog, Zuzanna Pirowska, Klaudia Kępińska, Aleksander Piotrowski, Jowita Lewańska, Laura Osiadacz, Lena Wollenberg, Kalina Zakrzewska, Julia Grozdew, Amelia Wiśniewska, Zuzanna Wasilewska, Marta Milanik.

            Wszystkim uczniom gratulujemy!

             

        • Dzika lekcja w naszej szkole!
          • Dzika lekcja w naszej szkole!

          • 12.05.2023 r. odbyła się w naszej szkole Dzika Lekcja pt.: "Gdzie tupta jeż? O tym, jak ważna jest bioróżnorodność", którą przeprowadziła Pani Agnieszka Włodarczyk-Kamińska.  Podczas dwugodzinnych warsztatów ekologicznych dzieci dowiedziały się o istocie tworzenia zielonych enklaw, w których mogą zamieszkać owady i małe zwierzęta. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję poznać zwyczaje oraz tryb życia małych ssaków, zwłaszcza jeży. W ciekawy i przystępny sposób edukatora opowiedziała dzieciom o swojej działalności na rzecz ratowania dzikich zwierząt oraz udzielała wskazówek,  w jaki sposób można rozpoznać jeża wymagającego pomocy i jak mu jej udzielić.  Spotkanie było bardzo pouczające i ciekawe, dzieci dopytywały się, kiedy odbędzie się następna taka lekcja 😊 Uczestnicy warsztatów będą już potrafili pomóc napotkanym jeżom w potrzebie.  A jak każdy z nas może pomóc?

            1. Rada Samorządu Uczniowskiego zaprasza całą społeczność szkolną do wsparcia organizacji pozarządowej „Dzika Lekcja”, która zajmuje się ratowaniem jeży oraz edukowaniem ekologicznym dzieci i młodzieży. Organizujemy zbiórkę fantów na loterię, z której zysk zostanie przeznaczony na finansowanie pomocy dla jeży. Każdy może przynieść do świetlicy szkolnej różne gadżety, gry, zabawki, puzzle, itp.  do 31.05.2023 r.
            2. Organizujemy również zbiórkę starych kocy polarowych, niezbędnych do ogrzania małych podopiecznych. Koce też należy przynieść do świetlicy do 31.05.2023 r.
            3. Zapraszamy również dzieci z klas 1-3 do udziału w konkursie plastycznym pt.: „Jeż to super zwierz!”. Niech wszyscy dowiedzą się, jakie to wspaniałe i pożyteczne zwierzęta! Technika prac dowolna, format a4 lub a3. Termin dostarczenia prac do p. Iwony Witkowskiej  – 31.05.2023r. 
            4. Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie plastycznym na plakat przedstawiający sposoby pomagania i ratowania jeży. Plakaty należy dostarczyć do p. Małgorzaty Sukowskiej do 31.05.2023 r. Przygotujemy tablicę informacyjną dotyczącą sposobów pomagania jeżom.

            Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Zielony Zakątek – Eko przygody początek”, który realizowany jest przez NIW-CRSO ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO.

             

        • Informacja dla rodziców dotycząca dyżuru wakacyjnego w oddziałach przedszkolnych
          • Informacja dla rodziców dotycząca dyżuru wakacyjnego w oddziałach przedszkolnych

          •  Terminy dyżurów wakacyjnych:

             

            26 czerwca – 7 lipca 2023 r.  Przedszkole Miejskie Bajka

            10 lipca - 21 lipca 2023 r.  Szkoła Podstawowa nr 2

            24 lipca - 11 sierpnia 2023 r. Szkoła Podstawowa nr 3

            Regulamin dyżuru wakacyjnego i karty zgłoszeń znajdują się  na stronie internetowej szkoły.

            Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, dyżur wakacyjny we wszystkich placówkach planowany jest jedynie dla dzieci aktualnie uczęszczających do oddziałów przedszkolnych, których rodzice nie mogą zapewnić opieki w związku z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych.

            Załączniki do pobrania dostępne są w zakładce: PRZEDSZKOLE / Godziny Pracy Przedszkola

        • Wyniki szkolnego konkursu mitologicznego
          • Wyniki szkolnego konkursu mitologicznego

          • W szkolnym konkursie mitologicznym, przeprowadzonym 5 kwietnia, wzięło udział 22 uczniów z czterech klas piątych. 7 osób z najwyższymi wynikami zakwalifikowało się do międzyszkolnego konkursu mitologii i historii starożytnej „Z mitologią na ty”, organizowanego przez SP3. Są to:

            1. Weronika Trybuś V b
            2. Julia Witkowska V b
            3. Gabriela Zakierska V c
            4. Weronika Borzykowska V b
            5. Nikola Zabłocka V b
            6. Lena Wollenberg V c
            7. Hanna Wacławska V b.

            Kolejna, międzyszkolna tura zmagań mitologicznych nastąpiła 11 maja. Wiedzą historyczną i mitologiczną 14 uczestników  była weryfikowana  w zadaniach pisemnych oraz ustnych. Naszym siedmiu reprezentantkom tym razem zabrakło przysłowiowego łutu szczęścia i zakończyły rywalizację z ostatecznymi wynikami plasującymi się tuż poza podium, zajmując nieco niewdzięczne 4, 5, 6 czy 7 miejsce, choć wykazały się one ogromnym zasobem wiedzy. Dziewczętom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach, być może historycznych 😊

            (red. Anna Piórkowska)

        • Lekcja Fizyki w terenie
          • Lekcja Fizyki w terenie

          • Dnia 23.04.2023 nauczyciel fizyki Paulina Chylińska-Pyć przeprowadziła dla uczniów klasy VII b lekcję fizyki w terenie. Na boisku szkolnym przeprowadzone zostały trzy doświadczenia z różnych działów fizyki, a także po części dotyczące funkcjonowania ciała człowieka.

            Pierwsze doświadczenie obrazowało uczniom zjawisko transferu energii. Uczniowie wyjaśnili przemiany energii podczas spadku swobodnego piłki do koszykówki oraz piłki do tenisa upuszczonych obok siebie, oraz zgodnie stwierdzili, że odbijają się one na około ¾ wysokości, z której zostały upuszczone. Następnie piłki zostały upuszczone jedna nad drugą i ku zdziwieniu uczniów piłka do tenisa odbiła się z około trzy razy większą prędkością i wzniosła się około trzy razy wyżej.

            Drugie doświadczenie z zakres optyki polegało na zaprezentowaniu uczniom zasady działania camera obscura. Nauczyciel zaprezentował uczniom karton ze znajdującym się w środku białym ekranem na tworzący się obraz, wyciętą dziurą na głowę oraz otworem na wpadające światło. Uczniowie również bardzo chętnie zakładali karton na głowę i obserwowali tworzący się w środku obraz. Pomimo pochmurnej pogody uczniom udało się zaobserwować obraz wewnątrz kartonu.

            Ostatnie doświadczenie przeprowadzone zostało w sali lekcyjnej. Był to po części konkurs dla uczniów z nagrodą do wygrania. Nauczyciel zaprezentował uczniom voucher zwalniający z odpowiedzi ustnej na dowolnej lekcji fizyki, który był główną nagrodą w konkursie. Zadanie uczniów polegało na złapaniu vouchera poprzez zaciśnięcie kciuka i palca wskazującego w wyznaczonym miejscu po wypuszczeniu vouchera przez nauczyciela. W całej klasie jedna uczennica wykazała się wyjątkowym refleksem i krótkim czasem reakcji i złapała voucher. Doświadczenie to miało na celu pokazanie uczniom jak skomplikowany i wydłużony jest proces reakcji ciała człowieka na zewnętrzne bodźce w porównaniu ze spadkiem swobodnym ciała.

            Po wykonaniu każdego doświadczenia nauczyciel wyjaśniał zachodzące zjawiska, ich przyczyny oraz przebieg. Uczniowie z uwagą się przyglądali, słuchali wytłumaczenia i wypełniali zadane karty pracy. Bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na zadawane pytania, dyskutowali, zgłaszali się do brania udziału w doświadczeniach oraz chcieli je samodzielnie przeprowadzać.

            Na koniec nauczyciel podsumował przeprowadzone doświadczenia i podkreślił, że do wytłumaczenia jednego zjawiska potrzebna jest wiedza z wielu obszarów fizyki, a czasem nawet z innych dziedzin nauki np. biologii. Jest to bardzo istotne, ponieważ nauki przyrodnicze wzajemnie przenikają się i do pełnego zrozumienia ich niejednokrotnie niezbędna jest szeroka wiedza.

        • Konkurs j. angielskiego
          • Konkurs j. angielskiego

          • Dnia 4 maja 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie z języka angielskiego „English Teaching”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Książkach. W zmaganiach brały udział cztery szkoły: organizatorzy, szkoły z Jarantowic, Myśliwca oraz SP2 z Wąbrzeźna. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych, dla klas 4-6 i 7-8. W obu kategoriach drużyny z naszej szkoły zajęły I MIEJSCA!!!

            W konkursie udział wzięli:

            Lena Wollenberg 5c

            Julia Gumuła 6a

            Nadia Lubińska 6b

            Sandra Kolano 7a

            Marek Zimnicki 8b

            Mikołaj Jaworski 8d

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            (red. Malwina Stopyra)

        • Dziękujemy Radzie Rodziców
          • Dziękujemy Radzie Rodziców

          • Uczniowie 4a z wychowawczynią panią Elą Cieślak-Wartecką,  w ramach nagrody za zajęcie I miejsca w  konkursie na zorganizowanie klasowego dnia Zielonych Warzyw i Owoców, wybrali się do Kręgelnii ,,Mango” w Wąbrzeźnie.

            Podczas pobytu uczniowie grali  w kręgle i bilard. Cieszy nas, że uczniowie świetnie się bawili w kręgielni! Taka forma rozrywki może mieć pozytywny wpływ na ich rozwój oraz na relacje między nimi. Gry sportowe, takie jak kręgle i bilard nie tylko zapewniają rozrywkę, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne i emocjonalne uczniów.

            Dlatego warto zachęcać uczniów do spróbowania swoich sił w tych grach. Niektórzy uczniowie deklarowali, że na pewno jeszcze nie raz odwiedzą kręgielnie.

            Nagrodę ufundowała Rada Rodziców, za okazane wsparcie bardzo dziękujemy.

            Pedagodzy szkolni.

        • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja
          • Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • Tuż przed Świętem Narodowym Trzeciego Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia nawiązująca do historycznych wydarzeń z 1791r. Uczniowie z klas: 4c,5d,6a, 6b i 8b pod merytoryczną opieką nauczycieli: Magdaleny Lewandowskiej, Małgorzaty Rutkowskiej oraz Janusza Przybyły przedstawili zgromadzonym uczniom Dwójki program słowno-muzyczny, w którym przeszłość spotkała się z teraźniejszością, sceny uchwalenia Konstytucji 3 maja z pytaniem o sens wolności, rozumienia pojęcia naród i ojczyzna.

            Tekst: Magdalena Lewandowska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie
      • (+48) 566881823 - sekretariat (oddz. przedszkolne, klasy 1-3) ul. Wolności 30 (+48) 566882097 - sekretariat (klasy 4 -8 ul. Wolności 11)
      • ul. Wolności 30 87-200 Wąbrzeźno Filia: ul. Wolności 11 87-200 Wąbrzeźno Poland
    • Logowanie