• Historia szkoły

        • Kalendarium

          1912
          Ukończono budowę budynków szkoły.

          1914

          Oddano szkołę do użytku.

          1 lipca 1932
          Wprowadzono reformę oświatową, tzw. „Jędrzejewiczowską”, na mocy której na naukę w szkole składało się siedem klas, w tym ostatnia klasa była przeznaczona dla dzieci niekontynuujących nauki. W świetle zapisów ustawy szkoła pozostała żeńską publiczną szkołą powszechną III stopnia 
          o nazwie Publiczna Szkoła Powszechna Żeńska.

          15 grudnia 1933
          Wybuch pożaru na zawsze zmienił pierwotny wygląd budynku szkoły. Ogień strawił pomieszczenia sal na strychu oraz wieżyczkę, której już nigdy nie odbudowano.

          Wrzesień 1939
          Wybuchła II wojna światowa. Otwarto w Wąbrzeźnie niemiecką ośmioletnią szkołę podstawową dla dzieci w wieku 6 – 14 lat: Knaben- und Müdchen-Volks-schule.

          1 kwietnia 1941
          Dokonano podziału na szkołę dla chłopców – Knabenvolksschule oraz na szkołę dla dziewcząt – Müdchenvolksschule. Dyrektorem szkoły dla chłopców był Schulz, a szkoły dla dziewcząt Burfeind.

          1944
          W szkole powstał niemiecki szpital wojskowy. Naukę przeniesiono do baraków usytuowanych przy ulicy Grudziądzkiej.

          24 stycznia 1945
          Do miasta wkroczyło wojsko radzieckie – wąbrzeźnianie odzyskali niepodległość.

          31 stycznia 1945 
          Odbyło się pierwsze po odzyskaniu niepodległości zebranie nauczycielstwa polskiego na terenie Wąbrzeźna i powiatu, zorganizowane przez Franciszka Szymańskiego oraz Feliksa Kotewicza.

          21 lutego 1945
          Odbyło się pierwsze posiedzenie grona pedagogicznego wąbrzeskiego szkolnictwa. 

          22 lutego 1945
          Odbyło się pierwsze po odzyskaniu niepodległości uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. 

          26 lutego 1945
          Szkoła wznowiła działalność po odzyskaniu niepodległości jako placówka koedukacyjna z 7-letnim trybem nauczania.

          24 marca 1945
          Dokonano podziału uczniów i sił nauczycielskich na dwie odrębne szkoły: męską i żeńską. Liczba dzieci w szkole męskiej wynosiła 493 uczniów, 
          a w żeńskiej 476 uczennic.

          16 sierpnia 1945
          Kierownik Publicznej Szkoły Męskiej Feliks Kotewicz przejął gmach szkoły męskiej od Zarządu Tymczasowego, do którego przeniesiono chłopców.

          1946

          Postanowieniem Ogólnopolskiego Zjazdu Oświatowego w Łodzi wydłużono etap edukacyjny szkoły powszechnej do 8 lat. 

          1948

          Na skutek zarządzenia Ministerstwa Oświaty szkoła stała się ponownie szkołą z 7-letnim trybem nauczania. Zmieniła charakter, stając się placówką koedukacyjną i przyjęła nazwę – Ogólnokształcąca Szkoła Stopnia Podstawowego nr 2. 

          15 lipca 1961
          Na mocy zapisów Ustawy z dnia 15 lipca 1961 roku o rozwoju systemu oświaty i wychowania szkoła stała się 8-klasową szkołą podstawową, zmieniając nazwę na Szkoła Podstawowa nr 2.

          1963
          Szkolna drużyna hokeistów zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w zawodach o „Złoty Krążek”, organizowanych przez czasopismo dla dzieci 
          i młodzieży „Świat Młodych”. 

          Wrzesień 1964
          Uruchomiono pierwszy oddział klas specjalnych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Była to klasa pierwsza, która liczyła 
          19 uczniów, w tym 9 dziewcząt. Wychowawcą była Maria Sarnowska.

          1968 
          Przystąpiono do budowy nowej kuchni i jadalni, które do tej pory mieściły się w budynku drewnianym.

          1971
          Szkolna drużyna łyżwiarzy zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w jeździe szybkiej na łyżwach dziewcząt oraz złoty medal w „Błękitnej Sztafecie”. 


          Styczeń 1972
          Termin „kierownik szkoły” został zastąpiony terminem „dyrektor szkoły”.

          1 stycznia 1973

          Wraz z reformą administracji terytorialnej szkoła została mianowana Zbiorczą Szkołą Gminną, do której należało 16 szkół filialnych oraz przedszkola z gminy Wąbrzeźno.

          1973 – 1975
          Pod kierunkiem nauczyciela wychowania fizycznego Jana Wesołowskiego i dzięki staraniom nauczycieli i uczniów szkoły pobudowano boisko sportowe.

          1976 
          Szkolna drużyna hokeistów zdobyła złoty medal mistrzostw Polski w zawodach o „Złoty Krążek”, organizowanych przez czasopismo dla dzieci 
          i młodzieży „Świat Młodych”. 

          1990
          Przekazano szkole sąsiadujący z nią były budynek Komitetu Miejskiego PZPR, w którym na parterze umieszczono sale lekcyjne klas specjalnych, świetlicę, gabinet logopedy, a na piętrze bibliotekę, sekretariat i gabinet dyrektora szkoły. 

          Wrzesień 1991
          Powstała pierwsza klasa wyrównawcza, której wychowawcą został Sławomir Piskor.

          1996
          Wprowadzono pilotażowo nauczanie integralne w dwóch klasach pierwszych, prowadzonych przez Dorotę Pyć i Sylwię Szczepaniak.

          1998
          Na rok przed właściwą reformą programową podjęto się wprowadzenia systemu nauczania blokowego na lata 1998 – 2001 w klasach IV – VI. 

          1 września 1999 
          Na mocy Ustawy z dnia 8 stycznia 1999 roku, formułującej przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, Szkoła Podstawowa nr 2 stała się sześcioletnią szkołą podstawową.

          2001
          W budynku szkolnym powstały toalety dla uczniów, które do tej pory znajdowały się w odrębnym wolno stojącym niskim gmachu, powstałym wraz z głównymi budynkami szkoły na początku XX wieku. 

          2002

          Po raz pierwszy odbył się sprawdzian na zakończenie nauki w sześcioletniej szkole podstawowej.

          2003
          Wcześniej przysposobiony były budynek Komitetu Miejskiego PZPR decyzją ówczesnych władz miasta podzielono na dwie odrębne części. Na parterze umieszczono biura Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a na pierwszym piętrze, które pozostało do dyspozycji szkoły, zostały: gabinet dyrektora szkoły, sekretariat i pomieszczenia biblioteki szkolnej. Przeniesiono tam również gabinet logopedy.

          8 września 2006
          Nadano szkole imię Jana Pawła II.

          08 września 2006

                  Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie wstąpiła do grona Rodziny Szkół Jana Pawła II, liczącego już ponad 400 placówek. Oficjalnie nastąpiło to 12 lipca br uchwałą Rady Miasta, natomiast uroczystości nadania imienia miały miejsce 8 września 2006r. Do tego dnia społeczność szkolna przygotowywała się od dłuższego czasu. Wybór imienia Jana Pawła II został przyjęty jednogłośnie przez uczniów, rodziców, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły.
          W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście: Ks. Bp. Andrzej Suski, ksiądz prałat Sławomir Oder -  postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, ksiądz sekretarz Wojciech Niedźwiecki, władze miasta: Burmistrz Miasta p. Bogdan Koszuta, Wiceburmistrz p. Zbigniew Ceglarski, Przewodniczący Rady Miasta p. Zbigniew Markiewicz, kierownik Wydziału Oświaty p. Marek Markowski, Dyrektor Delegatury Toruńskiej Kuratorium Oświaty p. Iwona Michałek, wizytator p. Andrzej Cherek, dyrektorzy i delegacje szkół Wąbrzeźna, Hartowca i  Małego Rudnika wraz z pocztami sztandarowymi, księża wąbrzeskich parafii, dyrektorzy placówek współpracujących ze szkołą, sponsorzy, rodzice, uczniowie i nauczyciele.
                

                Po Mszy Św. uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście przeszli uroczystym korowodem do budynku szkoły. Tam, w obecności Ks. Bpa Andrzeja Suskiego, księdza prałata Sławomira Odera, księdza sekretarza Wojciecha Niedźwieckiego, władz miasta, nastąpiło poświęcenie tablicy upamiętniającej tę ważną chwilę.    
          Następnie zaproszono gości do Sali gimnastycznej na program artystyczny przygotowany przez dzieci z koła wokalnego „ Nuteczki z Dwójeczki” pod kierunkiem p. Doroty Pyć i p. Janusza Przybyło. Tam też miały miejsce wystąpienia gości. Jako pierwszy przemawiał ksiądz prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Jego wystąpienie było szczególnie wzruszające, gdyż jako człowiek, który wielokrotnie miał sposobność rozmawiania z Ojcem Świętym i spotykający obecnie na swej drodze ludzi – świadków wielkości Jana Pawła II, opowiedział słuchaczom ciekawostki z życia patrona szkoły, anegdoty, podzielił się wrażeniami ze spotkań, wciąż podkreślając skromność Jana Pawła II.
          Po księdzu prałacie gratulacje pracownikom i uczniom szkoły złożyła Dyrektor Delegatury Toruńskiej p. Iwona Michałek, oraz Burmistrz Miasta p. Bogdan Koszuta. Burmistrz przekazał szkole wspaniały dar w postaci dzieł autorstwa Ojca Świętego i o Nim mówiących. Na koniec głos zabrał dyrektor Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu, p. Bogusław Łukwiński, witając Szkołę Podstawową nr 2 w Wąbrzeźnie w Rodzinie Szkół Jana Pawła II.    

                 Pracownicy szkoły, pragnąc, aby wszyscy mieszkańcy miasta wraz z nimi mogli uczestniczyć w uroczystościach i cieszyć się z faktu nadania szkole imienia, przygotowali niespodziankę. Zaprosili bowiem zespół Arka Noego, który tego samego dnia miał swój występ w amfiteatrze na Wąbrzeskim Podzamczu. Koncert Arki Noego poprzedziły konkursy, zabawy, występy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, oraz minikoncert grupy Jordan z Wrześni k. Poznania.

                Atrakcje te były możliwe dzięki hojności miejscowych sponsorów, którzy po raz kolejny udowodnili, że są niezawodnymi przyjaciółmi szkoły. 

                Ten wspaniały dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich w nim uczestniczących, zarówno za sprawą panującej niecodziennej atmosfery, wielości niespodzianek, wzruszeń towarzyszących przemowom i podniosłym chwilom, jak i dzięki radości, jaką przyniosła zabawa na Wąbrzeskim Podzamczu. Przede wszystkim jednak zapamiętamy ten dzień dzięki patronowi szkoły, którego nauczanie już zawsze będzie drogowskazem dla nauczycieli i źródłem poznania dla uczniów.

           

          Czerwiec 2007
          Mury szkoły opuściła ostatnia klasa specjalna, wychowawcą uczniów był Janusz Przybyło.

          Wrzesień 2007

          Utworzono pierwsze klasy integracyjne. Ich wychowawcami były: klasy 
          I a – Małgorzata Brzóskiewicz i nauczyciel wspomagający Małgorzata Świekatowska, klasy II a – Anna Brzezińska i nauczyciel wspomagający Anna Piórkowska, klasy IV a – Elżbieta Piskor i nauczyciel wspomagający Beata Mikowska.

          2008 – 2009
          Przeprowadzono termomodernizację budynków szkolnych. Wymieniono instalację centralnego ogrzewania, ocieplono budynki stołówki szkolnej i administracji, wymieniono okna we wszystkich pomieszczeniach – salach lekcyjnych, świetlicy, bibliotece szkolnej, sali gimnastycznej, pomieszczeniach biurowych, kuchni i stołówce szkolnej.

          2010
          Powstała 74. WGZ Młode Wilki, której założycielką i jednocześnie opiekunką została dh Beata Wiśniewska. Tym samym nastąpiła odnowa struktur harcerstwa w szkole po prawie dwudziestoletniej przerwie.

          2011
          Placówka znalazła się w gronie 402 szkół z całej Polski, zakwalifikowanych do realizacji pilotażu rządowego programu „Cyfrowa szkoła”.

          Rozpoczęto modernizację boiska szkolnego oraz budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego.

          12 maja 2012
          Dokonano uroczystego otwarcia wielofunkcyjnego szkolnego boiska sportowego.


          19 listopada 2013 

          Emerytowany nauczyciel Jan Wesołowski, jako wieloletni działacz Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, za 55 lat pracy na rzecz upowszechniania sportu masowego został uhonorowany Medalem 55-lecia TKKF, przyznanym przez Zarząd Główny TKKF w Warszawie. 

          6 września 2014
          Odbyły się uroczystości obchodów 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie.

          1 września 2019

          Na skutek Reformy Oświaty z 2017 roku w budynku SP2 przy ul. Wolności 30 zostały oddziały przedszkolne oraz oddziały kształcenia zintegrowanego I -III. Natomiast oddziały IV - VIII zostały przeniesione do budynku wygaszonego (na skutek reformy) gimnazjum przy ul. Wolności 11. 

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie
      • (+48) 566881823 - sekretariat (oddz. przedszkolne, klasy 1-3) ul. Wolności 30 (+48) 566882097 - sekretariat (klasy 4 -8 ul. Wolności 11)
      • ul. Wolności 30 87-200 Wąbrzeźno Filia: ul. Wolności 11 87-200 Wąbrzeźno Poland
    • Logowanie